Stukovatenie pečene

Rozcestník

prečítajte si

alebo čítajte ďalej, dozviete sa množstvo informácií o tejto chorobe

Stukovatenie pečene je stav kedy sa v pečeni z rôznych dôvodov nadmerne hromadí tuk. V súčasnosti sa môžete stretnúť aj s názvom Metabolická tuková choroba pečene.

  • Najčastešie sa vyskytuje u obéznych ľudí alebo ľudí s cukrovkou, ale môže sa vyskytnúť aj u štíhlych pacientov. U malej časti pacientov môže viesť až k zápalu pečene vzniku cirhózy pečene (podobne ako u alkoholikov).
  • Zároveň u daného pacienta nesmie byť prítomné iné ochorenie pečene (vírusová hepatitída, otrava pečene a iné choroby)

Stukovatenie pečene má viacero foriem.

  • Jednoduché stukovatenie pečene – postihuje najviac ľudí, je charakterizované prítomnosťou väčšieho množstva tukových kvapôčiek v bunkách pečene ale nevedie k výraznejšiemu zápalu a poškodeniu pečene
  • Stukovatenie pečene zo zápalom – steatohepatitída – postihuje asi 1/3 pacientov so stukovatením pečene, prítomnosť zápalu vedie k poškodeniu pečene a môže vzniknúť aj cirhóza pečene.
  • Cirhóza pečene – pokročilý stupeň poškodenia pečene, kedy sa môže prejaviť zlyhanie – ožltnutie, opuchy, slabosť. Zlyhanie pečene obyčajne končí smrteľne. Cirhóza na Slovensku najčastejšie vzniká dôsledkom poškodenia pečene alkoholom, ale môže vzniknúť aj pri stukovatení pečene asi u jedného zo 4 pacientov so steatohepatitídou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *