Karbohydráty vs. uhľovodíky vs. sacharidy

Aby bolo jasno v terminológii.

Angličtina používa pojem carbohydrates na označenie sacharidov. Termín vznikol spojením slov hydratovaný uhlík – tj. uhlík a voda. Všeobecne obsahuje uhlik (C), a vodu (H2O) v pomere 1:1. Tzn. všeobecný vzorec Cm(H2O)n

Nemýliť si to so slovenským pojmom uhľovodíky, ktoré sú typicky iba zlúčeniny uhlíka a vodíka (C a H). Typicky metán CH4, etán (C2H6) atď.

Carbohydráty – tzn. sacharidy sa delia na polysacharidy (reťazec monosacharidov je dlhší ako 10), oligosacharidy (reťazec monosacharidov je 3-10), disacharidy (spojené dva monosacharidy) a monosacharidy.

Polysacharidy sú buď využívané ako zásobáreň energie – škrob (rastliny), glykogén (živočíchy), alebo sú stavebným prvkom (celulóza – stromy), chitín (chrobáky), pektín (šupky ovocia). Tento druh polysacharidov obyčajne nevieme využiť, ale môžu byť spracované baktériami v našom čreve.

Glykogén je polymér molekúl glukózy (do 30 000 jednotlivých molekúl glukózy), ktoré sú nalepené na centrálny proteín, ktorý ich vezie (glykogenín). Glykogén je tvorený v pečeni a vo svaloch a slúži ako sekundárna zásoba energie (primárna dlhodobá zásoba energie je tuk)

Glykogén. Farebná štruktúra v strede je proteín glykogenín, okolo sú retiazky molekúl glukózy. (wiki)

Oligosacharidy sú krátke retiazky monosacharidov (3-10 molekúl). Najčastejšie sa vyskytujú nalepené na tukoch alebo proteínoch ako glykolipidy alebo glykosacharidy. Majú veľké množstvo úloh ale čo sa týka výživy človeka tak pôsobia iba ako rozpustná nestráviteľná vláknina v čreve,

Monosacharidy – lineárne alebo cyklické rady uhlíkov a H2O, obyčajne tri a viac uhlíkov za sebou. Niektoré monosacharidy – typicky glukóza, fruktóza sú sladkej chuti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *