Zlo menom sacharidy?

Pokiaľ sa rozprávame o ochoreniach zo spektra “Metabolického syndrómu” takmer vždy sa ako jeho príčina začne diskutovať nadmerná konzumácia sacharidov.

Na úvod chcem upozorniť na zmätky v terminológii. Angličtina často používa termín carbohydrates, čo je v zásade nesprávne, v skratke takmer všetky organické zlúčeniny sú tvorené uhlíkom, vodíkom a kyslíkom (aj tuky a proteíny). V originálnom znení to bol popis molekúl, ktoré obsahovali hydratovaný uhlík (obohatený o vodu). V slovenčine treba používať termín sacharidy (niektoré sú využiteľné pre človeka ako energia). Bližšie vysvetlenie.

Je to preto, lebo medzi jednu zo zásadných príčin vzniku Metabolického syndrómu patrí rezistencia na inzulín. Normálne sa po zjedení sacharidov tieto dostanú do krvi, reakciou na to je vylúčenie inzulínu do krvi, ktorý vedie k tomu že bunky z krvi tieto sacharidy vytiahnu a spracujú. Ak je však sacharidov priveľa dlhú dobu, bunky začnú byť menej vnímavé na inzulín a je ho potreba väčšie množstvo aby sa dosiahol rovnaký efekt – čiže vzniká inzulínová rezistencia.

Predpokladalo sa že skôr ako jednotlivé skupiny makronutrientov, ide skôr o celkový príjem energie, ktorý vedie k obezite a inzulínovej rezistencii, ale postupne pribúdajú dôkazy o tom že samotné sacharidy, bez ohľadu na hmotnosť by mohli zhoršovať metabolický syndróm.

V júni 2019 kolektív autorov z USA a Írska publikovali údaje, ktoré naznačujú že nízkosacharidová dieta v porovnaní s vysokosacharidovou (s rovnakým energetickým obsahom) má pozitívny vplyv na Metabolický syndróm nezávisle na telesnej hmotnosti.
Hyde PN, Sapper TN, Crabtree CD, et al. Dietary carbohydrate restriction improves metabolic syndrome independent of weight loss. JCI Insight. 2019;4:e128308.

V tejto výskumnej štúdii 16 ľudí rozdelili do troch skupín – podľa zloženia makronutrientov – nízkosacharidová, so stredným obsahom sacharidov a vysokosacharidová. Po štyroch týždňoch sa zistilo že ľudia vo vysokosacharidovej skupine mali vyššie hladiny triglyceridov a cukru v krvi nalačno (oba parametre sú kritériá metabolického syndrómu). Zároveň sa zistilo aj zvýšené množstvo saturovaných mastných kyselín v sére (zlé tuky/zlý cholesterol).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *